Један од феномена  и  једна од омиљених тема код балканских политичара је дефинитивно “Бела куга”. Свако мало на телевизији видимо еминентне стучњаке како објашњавају разлоге појаве беле куге, предлоге шта би могло да се предузме по том питању итд. Наравно сви ти предлози су обично теоретисање, али добро, то није тема ове приче. Тема приче је неки кратак увид у другу страну медаље, страну младих на Балкану.

 

Ја, као особа са преко 25 година , већ добијам преке погледе од старијих чланова фамилије, уз неизбежна питања… Зашто већ не планирам породицу, па кад ће се деца рађати забога ?! (сигуран сам да је велики број вас упознат са том причом , и имао је прилику да је “искуси” на рођеној кожи, суосећам са свима вама, искрено). Међутим оно што очигледно промиче нашим теткама и бакама (ајде за њих разумем), али нажалост  и нашим политичарима, је чињеница да се деца не могу одгојити од ваздуха или љубави, ма колико год да је има. Просечан студент када заврши факултет после 4,5,6, (колико год година), долази у ситуацију да се “туче” за шансу да негде волонтира, а де да заправо ради за неку поштену плату, која  макар омогућава задовољавање неких основних потрепштина (храна , кирија итд.). А када смо код тих потребштина, неке нормалне ствари, попут , летовања, редовног куповања гардеробе, поседовања свог аутомобила или стана (па макар и на кредит, старији читаоци ће се сетити бескаматних кредита у старој Југославији оп.а), значи неке ствари које су нашим очевима и мајкама сасвим нормалне, данас су за велики број људи луксуз…  Да не скрећем пуно са теме, тај студент, који у најбољем случају негде волонтира, надајући се да ће ипак некада добити посао за стално не може да  издржава ни себе, а де да издржава породицу. Једноставно, чак ако једно у пару и има посао , прима плату од 200-300 еура, а то није довољно за породицу. Нека се политичари који кукају зашто пада наталитет запитају колико кошта једно паковање пелена, колико коштају стални прегледи за новорођенче, колико кошта храна за бебу, и да ли су они омогућили тим младима услове да могу да приуште то себи… Тако да смо дошли до парадокса да је данас и рађање детета постало луксуз. А то је све уско повезано са другом тематиком, одлива мозгова… Када се све горе написано стави црно на бело веома лако се схвати да је апсолутно логично покушати наћи бољи живот на неком другом месту када већ бољи живот овде можемо да гледамо само на РТС-у…

Као закључак, једноставно  одбијам да помислим да је младима одједном секс престао да буде занимљив, али ми некако логично делује да су млади сконтали да је јефтиније купити паковање Дурекса ,него паковање Памперса…

Аутор: Срђан Обарчанин

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена.